301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Mayıs 2016 - Salı 00:00
 
ENERJİ BİR-SEN HEYETİ GENEL BAŞKANLARI İLE BULUŞTU
Enerji Bir-Sen Zonguldak yönetimi toplu sözleşme taleplerini görüşmek için Enerji Bir-Sen Genel Merkezini ziyaret etti.
Ekonomi Haberi


Ziyarette Zonguldak Enerji Bir-Sen Şube Başkanı Musa Şekerci, Yönetim Kurulu Üyeleri, Sedat Güngör, Nail Altuntaş, Arif Karakaş ve İlyas Kayalı hazır bulundu. Enerji Bir-Sen Genel Merkezinde, Memur-Sen Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri, Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tombul ile Toplu Sözleşme öncesi karşılıklı görüş alış-verişinde bulunuldu.
Bugüne kadar elde edilen kazanımlardan bahseden Tombul, yapılacak toplu sözleşmenin ilk defa yapılacağını, bunun memur sendikacılığında milat olacağını, bu yasanın çıkmasında başı çeken sendika olmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirtti.
Yapılması öngörülen ilk toplu sözleşme olduğunu buna iyi şekilde hazırlandıklarını ekleyen Tombul, yapılan çalışmalar hakkında kısaca bilgi verdi.Toplu sözleşme öncesi masaya taşıyacakları talepleri sıralayan Tombul;
“Grup içerisindeki hiyerarşi dikkate alınarak, ücret grupları sayısının azaltılması sağlanması, Memur ve diğer pozisyonlarda çalışan ve son YPK kararı ile ek ödeme verilmeyip mağdur edilen unvanlara ek ödeme verilmesi, Emekli maaşlarının artırılması, Ek ödemelerin emeklilik kesintilerine dahil edilmesi,
Yiyecek, giyecek ve ulaşım yardımının verilmesi, Kurumlar arası nakil hakkının sağlanması, Kurum lojmanlarından alınan KDV’nin kaldırılması, 1. derece yakın akrabalarda verilen ölüm izninin, 2. derece akrabaların vefatında da verilmesi, Görevde Yükselme sınavı yönetmeliğinde, bazı unvanlarda sadeleştirme sağlanarak çalışanlar lehine değişiklik yapılması, yıllık izinlerin bir yıl sonraya devri, 3 Ayda bir verilen toplu sözleşme priminin artırılması, gibi belli başlı talepler ile toplu sözleşme masasına oturacağız” dedi.
YPK’nın almış olduğu son karar hakkında konuşan Şekerci, eşit işe eşit ücret diyerek verilen ek ödemelerde, büyük haksızlık yapıldığını söyledi. Ek ödeme oranı artırılmayan unvanlara Toplu sözleşme görüşmelerinde ek ödemenin verilmesi, bu konuda sendikamızın gereken hassasiyeti göstermesi gerektiğini vurguladı. İşçi tekniker ve mühendislerin sözleşmeli kadrolara geçirilmesi hakkında konuşan Tombul “Bakanımızla yapılan görüşmeler neticesinde bu arkadaşlarımızın kadroya alınması için Bakanımız tarafından Devlet Personel Başkanlığına talimat verildi. İşçi kadrosunda tekniker ve mühendis olup değişik kurumlarda çalışan 6 bin 300 kişi var. Devlet Personel Başkanlığının yapmış olduğu çalışmanın bitmesi bekleniyor” dedi.
Kaynak: Editör: DÜŞÜNÜ-YORUM
 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Zonguldak
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 26.07.2021
Bugün
19° - 28°
Salı
20° - 29°
Çarşamba
20° - 29°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Haber Yazılımı