Zonguldak Bir Duayeni Ağırlıyor...
Haber
16 Mayıs 2016 - Pazartesi 13:07 Bu haber 1329 kez okundu
 
Zonguldak Bir Duayeni Ağırlıyor...
Ergun Evren’den “Merhaba”
Kültür Haberi
Zonguldak Bir Duayeni Ağırlıyor...

TRT’nin eski duayenlerinden Ergun EVREN, 11 Mayıs Çarşamba günü saat 18’de Maden Mühendisleri Lokalinde Zonguldaklılarla buluşuyor.
Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı’nın davet ettiği şair ve yazar Ergun EVREN, uzun yıllar TRT’de çalıştığı dönemde Merhaba adlı programın yanısıra Şiirimizde adlı programı ile de dinleyicilerle buluşuyordu. Evren ayrıca bir dönem Türk Edebiyatının önemli isimlerinden Nurullah ATAÇ ile ölünceye kadar çok yakın dostluklar kurmuş ve kendisinden önemli katkılar almıştır.
Kitaplarını imzalayarak Zonguldaklılar ile sohbet edecek Evren’e, söyleşisinde konservatuvar öğrenicileri de müzikleriyle eşlik edecek.
Ergun EVREN Kimdir?
1936 Doğumlu Ergun EVREN, 1950'lerde Varlık, Türk Dili, Yeditepe dergilerindeki şiirleriyle adını duyurmaya başladı. Aynı yıllarda güneydeki bölgesel gazetelerde yazıları yayımlanırken, İstanbul gazetelerinin de temsilciliklerini yaptı. Daha Lise öğrenimi yıllarında (1952) bir şiiri yüzünden Mersin'e gelen Nurullah ATAÇ'la yakınlığı, Ankara'da Türk Dil Kurumu Dergisi'nde ölünceye kadar hiç ayrılmadan sürdü. 1955-56 yıllarında Ankara Radyosu Çocuk Saati'ne katılmasıyla da Tahsin TEMREN, Mahir CANOVA gibi Türkiye'nin önemli otoritelerinden ‘Oyunculuk, Oyun Yazarlığı, Düzgün Konuşma (Diksiyon), Yönetmenlik ve Mikrofonda Konuşma' öğrenimi görmeye başladı. 1964-65 yıllarının başında TRT'ye girmesiyle birlikte önceki öğreticilere Nurettin SEVİN,
Suat TAŞER, Refik Ahmet SEVENGİL, Turgut ÖZAKMAN, Mahmut Tali ÖNGÖREN gibi kişiler eklendi ve bu isimlerle ‘Diksiyon, Oyun Yazma, Müzikli Çocuk Oyunu, Toplum Önünde Konuşma' konularında bilgi ve görgüsünü artıran çalışmalarda bulundu. Bu dönemde Turgut ÖZAKMAN'ın özellikle verdiği bir ödev sonucu Türkiye Radyolarında ilk “Müzikli Oyun” yazma onurunu elde etti. 
Türkçe'ye gösterdiği özen ve toplumsal konumu gereği Türkiye'nin en ünlü Estetik Profesörü Suud Kemal YETKİN ve Atatürk Devrimlerinin ünlü hatibi Hamdullah Suphi TANRIÖVER'le de kısa sürelerle çalışma olanağı buldu. Bu dönemde, bir süre gördüğü Hukuk öğrenimi sırasında da devrin ünlü hukukçularıyla önemli davalar nedeniyle birlikte olarak, küçük etkinliklerde yer almak mutluluğunu elde etti. Sonraki yıllarda Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi öğrenciliği sırasında, Prof. Suat SİNANOĞLU, Prof. Samim SİNANOĞLU, Prof. İrfan ŞAHİNBAŞ, Prof. Bedrettin TUNCEL'in bir yandan öğrencisi olurken bir yandan da TRT ve Basın Mensubu olarak Türk Dİl Kurumu'nda uzun yıllar birlikte çalıştı. Yine öğrencilik yıllarında Orhan BORAN ve Halit KIVANÇ'la Devlet Protokol'lü önemli gecelerin ve etkinliklerin sunuculuklarını üstlenirken, film seslendirme (dublaj) yaptı. 
Kırk yıla yakın çeşitli bölümlerinde hizmet verdiği TRT'de bir çok ilklerin yazarı olduğu gibi sayısız çocuk ve büyük oyunu oynanan Ergun EVREN, 25 yıl hiç aksatmadan TRT'de “Merhaba” adında bir söyleşi ve “Şiirimizde” adında da bir şiir programı yaparak Türkiye'nin bir çoğu şimdi hayatta olmayan ünlülerini, yaşam öyküleriyle TRT Diskoteğine armağan etti. Bu arada TRT Denetçisiyken, özel bir istekle zamanın Kültür Bakanı İstemihan TALAY'ın Basın Danışmanlığı görevini yaptı. 
Ergun EVREN 1966' da İzmir Radyosu'nda, 1968'de de Türkiye'nin ilk Bölge Radyosu olarak kurulan Çukurova Radyosu'nun yapılanmasında kurucu Müdürü olarak görev aldı. Aynı dönemlerde sınavlarını yaparak bir çoğu bu gün ünlü öğrenciler yetiştirdi. 2001'de TRT'den emekli olan Ergun EVREN, Şiir, Deneme, Öykü, Oyun ve Müzikli Oyun, Söyleşi, Radyo Notları konusunda yapıtlar verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı