301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
16 Nisan 2018 - Pazartesi 15:58
 
"Sandalım Kıyıya Bağlı" Oyunu Geliyor
Sanat Haberi


İzmir Devlet Tiyatrosu’nca hazırlanan tek perdelik oyun “Sandalım kıyıya bağlı” Zonguldak’ta sahnelenecek. Dinçer Sümer’in yazdığı Murat Çidamlı’nın yönettiği  Zonguldak Devlet Tiyatrosu sahnesinde sahnelenecek tek perdelik oyun 1 saat 30 dakika sürecek. Oyunun konusu ise şöyle;

 

 

OYUNUN ADI: SANDALIM KIYIYA BAĞLI
SÜRE: 1 PERDE/ 1 SAAT 30 dakika
BÖLGE: İZMİR DEVLET TİYATROSU
TARİH VE SAATLERİ:   20 NİSAN 20:00       
21 NİSAN 14:00 ve 20:00

OYUNUN KONUSU: 20. yy, emperyalizmin göz diktiği Ortadoğu coğrafyasında onulmaz yaralar açmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nun sahip olduğu zenginliklere gözünü diken Batı, imparatorluğu yıkmak için yan yana, barış içinde yaşayan halkları birbirine karşı kışkırtmış ve düşman etmiştir. O günlerde atılan kötülük tohumları, hala korkunç yıkımlara ve savaşlara neden olmaktadır. Bu sorunların en büyüğü ise etkilerini artarak, her gün gözlediğimiz göç olgusudur.

Biri Türk, diğeri Rum iki Anadolu gencinin dostluğu etrafında anlatılan öykü, bu yaşanan felaketleri bu günün seyircisine aktarmayı hedeflemektedir. Usta yazar ve tiyatro sanatçısı Dinçer Sümer'in kaleme aldığı "Sandalım Kıyıya Bağlı" adlı epik eser; "Ayvuklalı Alekos ve Namazgahlı Şükrü Bey Destanı" alt başlığından da anlaşılacağı üzere şiirin, müziğin, dansın ve yer yer kahkaların yer yer gözyaşlarının arasında bize bir kez daha bu felaketlerin yaşanmaması adına ne yapmamız gerektiği hakkında düşünme imkanı sumaktadır. 1986'da "Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü"  kazanan eser, Ege';nin iki kıyısında barış, dostluk ve diyaloğun hakim kılınması için uzatılan bir kardeş eli, bir zeytin dalıdır.

YAZAN: DİNÇER SÜMER
YÖNETEN: MURAT ÇİDAMLI
OYUNCULAR: TOMRİS ÇETİNEL,MUSTAFA ŞEN, ÖZKAN
GEZGİN,ZEYNEP NUTKU , MESURE TAHİR,DENİZ BURAK
MERSİNLİ,GİZEM CESSUR,SELDA BAKIRTAŞ,CİHAN
GİREYHAN,SEMİH ÖZBİLGİ,TOLGA ERK,GİZEM
KARASU,EMRAH ŞENIŞIK,HÜSEYİN KAYAR,İLKE
CAN,FULYA GEZİCİ,SALİH KÖKÜZ,HAZAL EYLEM ÖZAY

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: "Sandalım, Kıyıya, Bağlı", Oyunu, Geliyor,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Zonguldak
Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 02.08.2019
Bugün
21° - 27°
Cumartesi
21° - 28°
Pazar
22° - 26°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Haber Yazılımı