301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
29 Temmuz 2019 - Pazartesi 15:46
 
SANATÇILARDAN TOMBUL HALİME’NİN MEZARINA ZİYARET
Gündem Haberi


30. Uluslararası Devrek Baston ve Kültür Festivali’nin konuğu olarak Devrek’e gelen Ttürk Halk Müziği Sanatçıları Devrek türküsü “Kiraz Aldım Dikmeden / Tombulacık Halimem”in kahramanı Halime Şubaşı’nın mezarını ziyaret etti.

Festival etkinlikleri çerçevesinde Devrek’e gelen, TRT Türk Halk Müziği Repertuvar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hayrettin İvgin, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Öğretim Üyesi Prof. Dr. F. Reyhan Altınay, TRT THM Sanatçısı ve Şefi Hale Gür, TRT Sanatçısı Doç. Dr. Hüseyin Yaltırık, Uluslar arası Yazarlar Birliği (PEN) Türkiye 2. Başkanı, şair-yazar Halil İbrahim Özcan, CHP Devrek İl Genel Meclisi Üyesi ve CHP İl Genel Meclisi Grup Başkan Vekili Mustafa Uzundal ve Devrek Rüştü Onur Sarat ve Kültür Derneği (ROSAK) Başkanı İbrahim Tığ ve Müzik Öğretmenleri Nihat Ahlat ve Siyami Tığ, Devrek türküsü "Tombulacık Halimem"e konu olan Halime Baltacı'yı mezarını ziyaret ederek dua okudular.

Baltacı'nın, Devrek’e bağlı Hüseyinçavuşoğlu Köyü'ndeki mezarını ziyaret eden sanatçılara İbrahim Tığ, türkünün ortaya çıkışıyla ilgili olarak bilgiler verdi. ROSAK Başkanı İbrahim Tığ, “Kiraz Aldım Dikmeden / Tombulacık Halime” türküsü 73 yıl aradan sonra ortaya çıktığı topraklara, Devrek’e ait olduğu da tescil ettirdiklerini belirterek, “İlçemize hayırlı uğurlu olsun”dedi.

Tığ şöyle konuştu, “Özbe öz Devrek türküsü olan, Devrek’in Hüseyinçavuşoğlu Köyünde yaşanan bir olay sonrasında yakılan Tombulacık Halime’m türküsü 1946 yılında Ankara’da masabaşında Bolu türküsü olarak kaydedilmiş. Bizler de bu türkünün Devrek’e ait olduğunu bilgi, belge ve canlı tanıklarla birlikte ortaya koyduk. Ortaya koyduğumuz bu delil ve belgeleri değerlendiren TRT Repertuvar Kurulu Üyeleri de bizim bu itirazımızı yerinde bularak türkünün Devrek’e ait olduğuka karar vererek tescilledi. Böylece türkümüze 73.yıl aradan sonra yeniden kavuşmuş olduk, ilçemize hayırlı uğurlu olsun”dedi.

HAK YERİNİ BULDU

Tombulacık Halime'nin mezarını ziyaret etmekten son derece mutlu olduğunu belirten TRT Türk Halk Müziği Repertuvar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hayrettin İvgin de söz konusu türkünün gerçek memleketini, ortaya çıkış yerinin teşcil edildiğini, söyledi 

İvgin şöyle konuştu, “Kiraz Aldım Dikmeden / Tombulacık Halime’m türküsünün kurulumuza sunular bilgi, belge ve tanıklıklar niticesinde Bolu’ya değil Devrek’e ait olduğuna kanatimiz tam oldu. Bu amaçla repertuvar kurulu üyeleri de bu türkünün Devrek’e tescillenmesi yönünde oy birliğiyle karar verdi. Türkü Devreklilere hayırlı uğurlu olsun, 73 yıl gecikmeyle de olsa türkü ortaya çıktığı topraklara yeniden iade edilmiş oldu. Hak yerini bu kararla bulmuş oldu. Bu da gösteriyor ki Devrekliler kültürüne, sanatına sanatçısına sahip çıkıyor. Ayrıca böyle güzel bir etkinliğe bizi davet eden kültür, sanat ve sanatçı dostu Başkan Çetin Bozkurt’a da teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Öğretim Üyesi Prof. Dr. F. Reyhan Altınay, türkünün, Anadolu kültürünü en güzel anlatan türkülerden biri olduğunu ifade ederek, "Tombulacık Halime'nin kabrini gördüğüm için mutluyum. Fakat bu kabrin böyle kalmasını istemiyorum. Bu türkülerin tarihine mal olmuş bir kişinin mezarı böyle olmamalı. Bunun güzel bir anıt mezar olarak Devrek'e kazandırılması gerekir. Çünkü, yediden yetmişe herkesin dilinde olan bu güzel türkünün güzel kahramanı olan Halime'nin mezarı daha güzel olmalıdır." diye konuştu.

TRT Sanatçısı ve Şefi Hale Gür de, “Kiraz Aldım Dikmeden / Tombulacık Halime’m türküsünün ülkemiz kültürünün başat türkülerinden biri olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Ülkemizin başat türkülerinden biri olan Kiraz Aldım Dikmeden / Tombulacık Halime’m türküsünün kahramanı güzel Halime’nin memleketi Devrek’te olmaktan son derece mutluyum. Halime’nin köyünü görmek, mezarının başında bulunmak da ayrı bir tad verdi bana. Karşılıksız bir aşkı konu edinen bu türkünün ünü ülkemizin her yerine yayılmıştır. Ne mutlu Devreklilere böyle güzel bir türküsü var.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: SANATÇILARDAN, TOMBUL, HALİME’NİN, MEZARINA, ZİYARET,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Zonguldak
Çok Bulutlu
Güncelleme: 04.06.2020
Bugün
13° - 21°
Cuma
14° - 26°
Cumartesi
17° - 26°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Haber Yazılımı