OTİZMLİ ÇOCUKLARIN AĞIZ DİŞ TARAMALARI BAŞLADI
Haber
14 Ekim 2019 - Pazartesi 16:39 Bu haber 1645 kez okundu
 
OTİZMLİ ÇOCUKLARIN AĞIZ DİŞ TARAMALARI BAŞLADI
Sağlık Haberi
OTİZMLİ ÇOCUKLARIN AĞIZ DİŞ TARAMALARI BAŞLADI

Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü ve Zonguldak Karaelmas Otizmli Bireyler Sosyal Yardımlaşma Derneği   İşbirliği  ile hazırlanan “OTİZMLİ BİREYLERDE AĞIZ- DİŞ SAĞLIĞI TARAMA VE  TEDAVİSİ” projesi ,  Zonguldak Ağız-Diş Sağlığı Merkezinde başladı.

Projenin açılışına İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Ertuğrul Güner, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ömer İnan Güven, Halk Sağlığı Başkan Yardımcısı Tülay Çakır Bakkaloğlu, Ağız Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dr.Emre Erbaycu, Hastane Müdürü Ökmer Tok, İl Sağlık Müdürlüğü Ar-Ge Proje Birim Sorumlusu Esra Kılıç Kocabaş, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Ruh Sağlığı Birim Sorumlusu Esin İlhan, Karaelmas Otizmli Bireyler Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Arife Dereli ve Başkan Yardımcısı Aytekin Kaçmak katıldılar.

Proje kapsamında Ağız-Diş Sağlığı Merkezinde görev yapmakta olan Diş Tabibi  Demet  Açıkgöz Çorak   tarafından otizmli çocukların ağız-diş sağlığı taraması yapılarak tedaviye yönlendirilmeleri sağlanmaktadır.          

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ertuğrul Güner, proje ile ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi.

 “Otizm, doğuştan gelişen belirtileri yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan ve yaşam boyu devam eden başkalarıyla etkileşimde bulunmayı engelleyerek bireyin kendi iç dünyasıyla baş başa kalmasına yol açan, karmaşık gelişimsel bir bozukluktur.

Projemiz  Otizmli çocukların ağız ve diş sağlığı  sorunlarına yönelik olarak   hazırlanmıştır.   Bu çocuklar, ağız bakımlarının yetersiz kalışı, kullandıkları ilaçlar yada bir kısmında görülen seçici yeme sorunları, çiğneme problemleri nedeniyle ağız-diş hastalıkları bakımından yüksek risk gurubundadırlar.Ancak iletişim becerilerindeki kısıtlılık yaşadıkları  diş sorunlarını, ağrıyı ifade etmelerini zorlaştırmaktadır.Çoğu zaman aile, mevcut durumlarında kötüleşme, huzursuzlukta artış şikayetleriyle doktora başvurmakta; belirtilerde kötüleşmenin zemininde yatan diş probleminin atlanması ise gereksiz yere ilaç başlanmasına; kullandığı ilaç dozlarının  ve dolayısıyla da yan etkilerinin artmasına   neden olabilmektedir. Yapılacak olan  tarama faaliyeti ile  ailelerin konu ile ilgili farkındalıkları  artacaktır.  

Otizmli çocukların diş tedavileri genel anestezi ve belli donanıma sahip hastanelerde yapılabilmektedir.Kalabalık ve sıra beklenen ortamlarda beklemeleri zordur.Aileler tedaviyi nasıl nerede yaptıracaklarını bilmediklerinden, bir kısmı büyük şehirlere giderek , maddi ve manevi güçlükler yaşamaktadırlar.

Projemiz,   Müdürlüğümüz  Halk Sağlığı  Hizmetleri Başkanlığı AR-GE   Proje Birimince Hazırlanarak ,Karaelmas Otizmli Bireyler  Sosyal Yardımlaşma Derneği  işbirliği  ile  ilimiz genelinde, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerine devam etmekte olan 257 otizmli  çocuğun  ağız diş sağlığı  taramaları yapılarak, tedavilerini  gerçekleştirilmeyi  hedeflemektedir.”  dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: OTİZMLİ, ÇOCUKLARIN, AĞIZ, DİŞ, TARAMALARI, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı