''GELİN KARDEŞ OLALIM PROJESİ'' ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
Haber
09 Ekim 2019 - Çarşamba 15:07 Bu haber 765 kez okundu
 
''GELİN KARDEŞ OLALIM PROJESİ'' ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
Gündem Haberi
''GELİN KARDEŞ OLALIM PROJESİ'' ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

''Gelin Kardeş Olalım Projesi'' kapsamında düzenlenen modern seralarda fide dikimi ve tarla günü etkiniği Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş'ın katılımıyla yapıldı.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu önderliğinde İl Müdürü Mustafa Özen Koordinasyonunda yürütülen Gelin Kardeş Olalım Projesi kapsamında Manavgat İlçesinin Kardeş İlçesi Zonguldak Devrek’te geniş katılımlı tarla günü düzenlendi.

Antalya/Manavgat İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri “Gelin Kardeş Olalım” projesi kapsamında Devrek ilçesine birtakım teknik ziyarette bulunarak, ilçede modern sera açılışı gerçekleştirildi.

Devrek Çaydeğirmeni Beldesi’ndeki seralarda, tarımsal nüfusun gençleştirilmesi amaçlıyla; ilçenin tarım potansiyeli, fidan dikimi, topraktan örnek alınması gibi konularda Manavgat İlçesi Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkileri tarafından gerekli bilgiler sunuldu.

Devrek’te Antalya’nın tarımsal anlamda edindiği bilgi birikimi ve tecrübesi vatandaşlara anlatıldı. Proje sayesinde Zonguldak’da İl Özel İdaresi tarafından tarıma ayrılan pay ciddi artış gösterdi. İl Müdürlüğümüz ve Manavgat İlçe Müdürlüğümüzden gelen teknik personelin vatandaşlara verdiği bilgiler ve örtüaltından kazanılan maddi gelir Devrekli vatandaşlara anlatıldı. Vatandaşlar tarımsal anlamda sera kurmaya istekli.  İlerleyen yıllar içerisinde yayla seracılığında Devrek’teki tarım madeni keşfedilip diğer komşu İlçelere de örnek olacağı öngörülüyor.

Etkinliğe Zonguldak Valisi  Erdoğan Bektaş’ ın yanı sıra Devrek Kaymakam Vekili Ümit Altay Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, İl Genel Meclis Başkanı Necdet Karaveli, Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Gebeş, İl Tarım Müdürü Cemalettin Çataklı, Antalya Tarımsal ve Koordinasyonlar Şube Müdürü İbrahim Irmak, TSO Başkanı Haldun Hacıkuloğlu, Muhtarlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış ve tarımsal sunum sonrası katılımcılara Devrek’e özgü yiyeceklerden olan; beyaz baklava, kestane, tarhana, cevizli kömeç ikram edildi.

 

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: ''GELİN, KARDEŞ, OLALIM, PROJESİ'', ETKİNLİĞİ, DÜZENLENDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı