GAZETECİLER BİR ARAYA GELEREK "SÖZ" DEDİ
Haber
18 Aralık 2021 - Cumartesi 17:45 Bu haber 351 kez okundu
 
GAZETECİLER BİR ARAYA GELEREK "SÖZ" DEDİ
Güncel Haberi
GAZETECİLER BİR ARAYA GELEREK

Zonguldaklı Gazeteciler, Zonguldak sorunlarını masaya yatırmak ve basın meslek dayanışması sergilemek adına meslek büyüğü Adnan Küçükvar koordinatörlüğünde bir araya geldi. 

Cumartesi günü saat 15.00’te Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık ve Karaelmas Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Emen, Mustafa Özdemir, Dilek Demirel,  Hüseyin Demirel, Hasan Atik, Atilla Öksüz, Ekrem Açıkgöz, Muhammet Karapınar, Çetin Özdemir, Fadime Yılmaz, Duygu Elma, Ercan Demir, Bahattin Arı,  Batuhan Karamalak, Ergin Özkul, Ali Cinal, Muhammet Asmaz, Seher Cinal, Şaban Yılmaz, Osman Sav, Tansel Kardeş, Orhan Akyüz, Emre Can Bayram, Seçkin Kırarslan, Lokman Gül, Cengiz Çağlayan, Hülya Çağlayan, Cevdet Akgün ve Şebnem Saka katıldı. Gazeteciler, meslek dayanışması konusunda ellerini kaldırarak söz verdiler.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan İnanış Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan Küçükvar, “Zonguldak’ın sorunları ve mesleki dayanışma’ konulu iki maddelik toplantı davetine geldiğiniz için teşekkür ederim. Dünyayı kasıp kavuran pandemi sürecinde; maalesef ülkemizde işsizlik, pahalılık, siyasi gerginlik maddi yatırımlara inat, yaşam kalitemizi aşağı çekiyor; birlik ve beraberliğimize sekte vuruyor. Toplum katmanlarının tamamı bu gelişmelerden olumsuz etkileniyor. Bu katmanların içinde, madencilik olduğu kadar elbette basın da bulunuyor.

Taşkömürünün Başkenti ve Cumhuriyetin Endüstri Merkezi Zonguldak; maalesef, kömür ve türevlerini ‘işçi sağlığı/iş güvenliği’ çerçevesinde ekonomiye katmayı beceremediği için, her gün geriledi. Zonguldak ve taşkömürü ‘hava kirliliği ve kaçak ocaklarla’ anılır oldu. Böylece ekonomisini taş kömürüne bağımlı olmaktan kurtarmak için, değişik sektör arayışlarına başladı. Nüfusunu oluşturanların yekünu 138 bin çalışan, 165 bin emekli, 50 bin kayıtlı işsiz ile tanıtılmaya başlandı.

İktidar çevreleri, ‘nüfusun yarısından çoğunun evine para giriyor’ savında birleşirken; çoğunluğun evine giren para ‘taban ücret’ olarak 1.500-2.500 liraya tekamül ediyor. Bu rakam da açlık sınırı olan 3.100 lira altında kaldı.Bu görüntü, aslında ‘ödediği vergi kadar yatırım alamayan Zonguldak’ın gerçek yüzü.Hayat pahalılığı, işsizlik, siyasi gerginliğe son olarak ‘döviz dalgalanması’ katılınca, her taraftan zam yağmaya başladı. ‘Toplum katmanları’ dediğimiz işçi, memur, esnaf, köylü, işveren(İMESKİ) kesiminde bir panik başladı.

Tabiri caizse, ‘insanlık gemisi’ yalpalamaya; her kafadan bir ses çıkmaya başladı. Ardından İnsanlık gemisini batıran kuvvetli fırtınalara inat; “kendi gemimi kurtarayım anlayışıKendi gemimi kurtarayım anlayışı’, uzun zamandır, yasal ve meslek içi kontrolsüzlük nedeniyle bizim sektörümüzde de görülüyor. Öyle ki, meslek, ‘kolay kazanç/itibar’ kapısı olarak görülmeye başlandı.

Becerileri kendinden menkul kadın/erkek kişiler, kalem erbabı kesilip; maddi çıkar için piyasaya (seçilmiş/atanmış ve ticaret erbabına) çalakalem ya da yalın kılıç daldılar. Sıkışan piyasanın yerleşikleri de(yasal sorumluluk taşıyanlar)bu kör dövüşüne katılıp, KAOS’un ortağı oldular. İşte; bu toplantının ana teması/sebebi bu. Gazetecilik; kimine göre entelektüel puştluğu, kimine göre peygamber mesleği irşat müessesesi. Kimine göre, demokrasilerde 4. güç.

Ancak, Zonguldak’ta maalesef basın ve basın mensupları, toplumun en zayıf halkası durumuna gelmiş. Seçilmiş, atanmış ve ticaret erbabının en rahat kullandığı basın ve mensupları; maalesef huzursuzluğun kaynağı gösterilir duruma gelmiştir.

Bunda, maalesef ‘ben’ dahil, tanıdığımız bildiğimiz profesyonel basın mensubu olan arkadaşlarımızın da payı var. İş bulamadığı için mesleğe yalınkılıç girenlere öğüt vermesi, meslek ilkelerine uyması için tenkit ve teşvik yapacak arkadaşlar; selden kütük kapar gibi şantaj, karalama, ahlaka mugayir yazılarla, sadece rakiplerini karalamak, karşısındakileri (esnaf, seçilmiş ve atanmışları) korkutup paralamak için korku salıp huzuru kaçırdılar.

Bu toplantıyı düzenleme ihtiyacı buradan çıktı.Şehrin sorunları üzerinde birleşebilmek için, önce birbirimizin yüzüne bakabilecek durumda olmamız lazım. Bu kaos ortamında payımız olduğunu kabul etmemiz lazım.1979 yılında profesyonel olarak bu mesleğe girdim. Tam 42 yıl. Ve mesleğe vedaya hazırlanıyorum.

Birbirini fütursuzca karalayan, piyasalara korku salan, meslek yanında Zonguldak’ın kötü tanınmasına katkı yapan arkadaşlarla konuşma kararı aldım.15 gün önce ilk görüşmeleri yaptım. Birkaç gündür de ‘bir /kaç kişi canını sıkar. Rahat mı batıyordu sana’ diye söylenip, vazgeçmeyi düşündüm. ‘Gazeteciği peygamber mesleği gören biri, vazgeçmez’ dedim.En çok eleştiri alan arkadaşlardan ‘bu durumdan memnun musun’ sorusuyla başladım.

 

Ve tüm arkadaşlarım bu kaos ortamından memnun olmadıklarını belirtti. Kaos ortamında payları olduklarını söyledi. Kim hata yapmıyor ki, bende sivri dilli gazetecilerdenim. Ben de, yazı atmosferinde ‘sallayıp’, ertesi gün muhatabına gidip özür dilediğim çok oldu. Yanlıştan dönmek erdemdir. Birkaç yıldır konuşmadığım Mustafa Özdemir ve Alev Uzunbaş ile bir araya geldim. Aleyhlerinde yazı yazmamıştım ama konuşmuştum. Bütün mesele, özür ile kapatılacak ‘maksadı aşan’ konuşmalar ötesinde, özürle kapatılmayacak ‘haddi aşacak’ laf ve yazılardan kaçınmaktır.

Şunu da söyleyeyim. Bu piyasada, yüreği, bilgisi,  bileğiyle her türlü atar/gider yapıp, sokakta dolaşabileceklerden biriyim. Ancak; haram, hile, saldırı, haraç, korku yaratıp ayakta kalmaya çalışmak; meslek, aile ve topluma kötü örnekten öte ihanettir. Bu toplantı, bir hesaplaşma toplantısı değildir. Vicdani muhasebe ile bir araya gelip, yüzleşmek toplantısıdır. Bu toplantıya katılanlar, meslek hayatlarına/ticaret ve siyasetlerine; elbette özgür düşünceleri çerçevesinde devam edecek.

Bu toplantıdan beklentimiz, Zonguldak’ın ali menfaatleri /sorunları konusunda ortak hareket etmemiz; mesleki dayanışmayı zedeleyecek söz yazı ve faaliyette bulunanlara karşı tavır almamızdır. Bu birlikteliğimizi, bu gün burada olmayan şehrin diğer paydaşları/aktörleri; seçilmiş, atanmış ve ticaret erbabına da usulü kaidesinde aktaracak, anlatacağız.

 

İçinde bulunduğumuz ekonomik gelişmeler, böyle bir birlik beraberliğe her zamankinden fazla ihtiyacımız olduğunu göstermektedir. ‘Gemimi kurtarayım’ kafası iyi bir kafa değildir. Arkadaşlar, bu toplantıya katılarak, mesleğe saygı, kentimize sahip olma bilincini gösterdiniz. Teşekkür ederim.

Peki, bunu tüm Zonguldak’a, Zonguldak’ı sevenlere, ellerimizi kaldırarak, kameralar huzurunda söz vererek gösterelim mi? Toplantının sonuç bildirgesini bir paragrafla açıklayalım. Bundan böyle, mesleğe saygı gösteren meslektaşlarla; Zonguldak’a hizmet için, sorunlarla ‘söz ve eylem birliği’ çerçevesinde mücadele yapacak, uymayanlarla; mesleği kötü emellerine alet etmek isteyen meslektaşlarımız dahil; seçilmiş, atanmış ve ticaret erbaplarıyla da mücadele edeceğiz.” dedi.

        ZONGULDAKLI GAZETECİLER MESLEKİ DAYANIŞMA SÖZÜ VERDİ - Kdz.Ereğli Demokrat  Medya

GAZETECİLER SÖZ VERDİ!       GAZETECİLER SÖZ VERDİ!

GAZETECİLER SÖZ VERDİ!        

Kaynak: Editör:
Etiketler: GAZETECİLER, BİR, ARAYA, GELEREK, "SÖZ", DEDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı