301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Ağustos 2021 - Cuma 16:00
 
DEVREK BELEDİYESİ AŞURE DAĞITTI
Gündem Haberi


Devrek Belediyesi, İslam Aleminin Mübarek Muharrem ayına girmesiyle birlikte halka Aşure dağıttı.     

Devrek Belediyesi tarafından Cumhuriyet Alanı’nda kurulan çadırlarda Cuma Namazı sonrası 5 bin kişiye aşure dağıttı.     

Aşure gününe Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt,  CHP Devrek İlçe Başkanı Yaşar Bükrü, Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.      

Muharrem Ayı’nı kutlayan Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, kültürel değerlerin unutulmaması ve aşure kültürünü yaşatmak adına bir araya gelinen bu günlerin bir vesile olduğunu belirtti.     

Başkan Bozkurt şöyle konuştu:     

“Tüm insanların bu dünyada barış ve huzur içerisinde yaşaması dileğiyle Muharrem ayı hepimize hayırlı olsun. Aşure, paylaşmanın, dayanışmanın ve birliğin sembolüdür. Son zamanlarda bir taraftan yangınlarla, bir taraftan sel afetleri ile ülke olarak hepimiz zor günler yaşadık. Ama inanıyorum ki birlik ve beraberlik içerisinde bu günleri de inşallah atlatacağız. Muharrem ayının birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızın daha da pekişmesine, tüm olumsuzlukların sona ermesine vesile olmasını diliyorum. Belediyemize bağlı tüm birimlerde özveriyle çalışan tüm mesai arkadaşlarıma emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum" dedi.       

Başkan Çetin Bozkurt buradaki aşure etkinliğinden sonra da esnafı tek tek gezerek hazırladıkları aşureden dağıttı.      Bilindiği gibi, İslami inanca göre Muharrem ayının onuncu günü Nuh, Büyük Tufan'dan sonra karaya ayak bastığında elinde kalan son malzemelerle bu tatlıyı yapmış ve anı zamanda Hz. Hüseyin’in Kerbelâ’da şehit edilmesi de muharremin onuncu günü gerçekleştiği için, aşûre günü aynı zamanda, İslâm tarihinde son derece acı, acıklı ve üzücü bir olayı hatırlatma özelliği de taşımaktadır.


 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: DEVREK, BELEDİYESİ, AŞURE, DAĞITTI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Zonguldak
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 17.10.2021
Bugün
17° - 23°
Pazartesi
15° - 17°
Salı
14° - 16°
Sayfalar
Haber Yazılımı