301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
26 Mayıs 2020 - Salı 18:25
 
BİLSEM, ÖN ELEMEYİ BAŞARIYLA GEÇTİ
Eğitim Haberi


Danışmanlığını Kdz. Ereğli Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenleri Taylan Çağatay Akın ve Adnan Akyüz’ün yaptığı, proje grubu öğrencileri Gökhan Gültekin, Abdullah Umut Hamzaoğulları, Nilsu Keskin, Toygar Baykal, Akın Özaydın ve Yarkın Eren’den oluşan Umut Uydu Takımı İTÜ Apis Ar-Ge tarafından Türkiye’de lise düzeyindeki öğrencilere yönelik ilk kez düzenlenen model uydu yarışmasında ön elemeyi geçti.

İTÜ Apis Ar-Ge Liseler Araçsı CanSat yarışması, lise öğrencilerine bir uydu sisteminin tasarımından görevi tamamlamasına kadar geçen süreçteki aşamaları deneyimleme şansı verir. Yarışma, Dünya genelinde yapılan CanSatyarışmalarının lise düzeyine uyarlanmış bir versiyonudur. Birçok açıdan gerçek uydu sistemlerinin tasarlanma, üretim ve çalışma prensiplerini yansıtır. Dünya’da uydu çalışmaları hızla sürerken, liseli öğrencilerin çalışmalar hakkında tecrübe edinmesi yarışmanın amacıdır. Aynı zamanda verilen sosyal gereksinimlerle, öğrencilere sosyal duyarlılık ve farkındalık kazandırmak amaçlanmıştır.

Yarışma; öğrencilerle tecrübelerini paylaşmak, model uydu projelerinin aşamalarını öğretmek ve bir organizasyonun süreç yönetimi ile iletişim deneyimini öğrencilere kazandırmak isteyen gönüllü İTÜ Apis Ar-Ge takımının öğrencileri tarafından oluşturulan, organizasyon kurulu tarafından yürütülmektedir.

Yarışma kapsamında jüri önünde Model Uydu projesini anlatan UMUT uydu takımı, sunumun ardından jürinin sorularını yanıtladı. Açıklanan sonuçlardan sonra takımın ön elemeyi başarı ile geçtiği öğrenildi.

UMUT Uydu Takım Lideri Gökhan Gültekin; “Takımımızın adını seçerken karaelmas diyarı Zonguldak’ı temsil etmesi için Uzun Mehmet ismini takımımızın isminde yaşatmak istedik. Açılımı Uzun Mehmet Uydu Takımı olan UMUT, çalışmaları ve başarıları ile Zonguldak halkının çalışkanlığını ve azmini temsil edecek, bölge halkına umut olacaktır.” dedi. 

Kdz. Ereğli Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Serkan Çakır, “Yarışmaya katıldıkları ilk günden beri şevkle ve heyecanla çalışmalar yapan, denemelerini sürdüren gençlerimizi ve danışman öğretmenlerini kutluyorum. Çocuklarımızın bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını sağlamak ve sahip oldukları kapasitelerini geliştirerek üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacında olan kurumumuz her zaman çocuklarımıza destek olmaya devam edecektir.” dedi

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: BİLSEM,, ÖN, ELEMEYİ, BAŞARIYLA, GEÇTİ,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Zonguldak
Çok Bulutlu
Güncelleme: 23.06.2021
Bugün
18° - 25°
Perşembe
18° - 25°
Cuma
19° - 26°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Haber Yazılımı