BEÜ'de "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele" Paneli Düzenlendi
Haber
25 Kasım 2021 - Perşembe 17:08 Bu haber 3638 kez okundu
 
BEÜ'de "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele" Paneli Düzenlendi
Güncel Haberi
BEÜ'de

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Kadın Sorunları Araştırma Merkezi Müdürlüğü öncülüğünde 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” sebebiyle Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde kapsamlı bir panel yapıldı.

Panele BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, İl Protokolü, Rektör Yardımcıları, Üniversitemiz Genel Sekreteri, çok sayıda akademisyen ve idari personel ile öğrencilerimi yoğun katılım sağladı.
 
Moderatörlüğünü Öğretim Görevlisi Dr. Seda Tapdık’ın yaptığı panelde;  Dr. Öğretim Üyesi Beyza Erkoç "Şiddet ve Türleri", Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Veli Köktürk  "Şönim" Avukat Semra Parım "Şiddetin hukuki Boyutu" ve Araştırma Görevlisi Tamer Özsoy Kadına Şiddetin Medya'dan Yansıması: Dijital Şiddet" başlıklı sunum gerçekleştirdi.
 
1981 yılından itibaren Birleşmiş Milletler 25 Kasım gününü “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak” ilan etmiştir. Ülkemizde kadın hakları konusundaki hukuki düzenlemeleriyle birçok ülkenin önünde yer alır. Bu adımları daha ileriye taşımak için, kadına yönelik şiddetin bir insan hakları sorunu olmanın yanında toplumu zayıflatan ve yaralayan bir halk sağlığı sorunu olduğunun bilinciyle daha ne yapılabilir, bu sorun nasıl çözülürün arayışında bir parça olarak dış paydaşlarla gerçekleştirilen panele katılım yoğun oldu.
 
Kadına yönelik şiddette sorunun sona ermesi için şiddete karşı bilinç ve farkındalığın geliştirilmesi gerektiğini, kadına yönelik şiddetin sadece Türkiye'nin değil, tüm dünyanın temel sorunlarından birisi haline geldiğine dikkati çekildiği konferansta; KADES uygulaması anlatıldı ve çeşitli vaka sunumları yapıldı.
 
Panel Rektör Çufalı'nın konuşmacılara teşekkür belgesi vermesi ve akabinde soru cevap kısmıyla tamamlandı.

 Haber Merkezi 

Bir 13 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

Bir 13 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

Kaynak: Editör:
Etiketler: BEÜ'de, , "Kadına, Yönelik, Şiddetle, Mücadele", Paneli, Düzenlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı