BAŞHEKİM KOCA "ERKEN FARK EDERSEN ÇOK ŞEY FARK EDER"
Haber
16 Ekim 2021 - Cumartesi 12:31 Bu haber 550 kez okundu
 
BAŞHEKİM KOCA "ERKEN FARK EDERSEN ÇOK ŞEY FARK EDER"
Sağlık Haberi
BAŞHEKİM KOCA

 

 

Level Hospital Başhekimi Dr. Murat Koca, günümüzde sıkça rastlanan Meme Kanseri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Koca, Meme Kanseri ile ilgili; "Erken farkedersen çok şey farkeder." dedi.

1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı nedeniyle açıklama yapan Dr. Koca, "Meme kanseri memedeki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkar. Meme kanserinin neredeyse tamamı kadınlarda görülür. Ancak erkeklerde de meme kanseri görülebilir. Meme kanseri ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türüdür. Memelerinizin normalde nasıl göründüğünü ve nasıl htiğinizi bilmek, meme sağlığının önemli bir parçasıdır. Meme kanserini olabildiğince erken yakalamak, başarılı bir tedavi şansı sunar. Ancak neyin aranacağını bilmek, düzenli mamografilerin ve diğer tarama testlerinin yapılmasının yerini tutamaz. Tarama testleri, herhangi bir belirti ortaya çıkmadan önce meme kanserinin erken aşamalarında bulunmasına yardımcı olur.

Meme kanserinin en sık rastlanan belirtisi, memede ağrısız, zamanla büyüyen bir yumrunun (kitlenin) ele gelmesi, hissedilmesidir.  Ayrıca ele gelen yumru (kitle) olsa da olmasa da bazı belirtiler de meme kanserinde görülebilmektedir:

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana meme kanserinde erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla 01-31 Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olarak belirlenmiştir. . Meme kanseri belirtilerine dikkat çekmek için hastanemiz hekim ve hemşireleri tarafından farkındalık spot videosu çekildi. Tüm çalışanlarımız  meme kanserini sembolize eden 'Pembe Kurdele' ve  pembe maske takarak halkımıza konu ile ilgili bilgilendirmek amacıyla stand açıldı.

‘'Erken farkedersen çok şey farkeder' diyerek meme kanseri yönünden kontrollerini yaptırmaları konusunda çağrıda bulunuyoruz." dedi.

Haber Merkezi

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAŞHEKİM, KOCA, "ERKEN, FARK, EDERSEN, ÇOK, ŞEY, FARK, EDER",
Yorumlar
Haber Yazılımı