301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Mayıs 2016 - Salı 00:00
 
“BU PROJE ZONGULDAK’IN DÖNÜM NOKTASI OLACAK”
Zonguldak’ta Lavuar Alanı’na yapılması için açılan yarışmada birinci olan proje ve diğer projelerin fikir sahipleri ile sivil toplum örgütlerinin katılımıyla kolokyum toplantısı gerçekleştirildi.
Ekonomi Haberi


Zonguldak Belediyesi tarafından 30 Mart 2010 tarihinde Resmi Gazete'de ilan edilen "Zonguldak Lavuar Koruma Alanı ve Çevresi Koruma, Planlama, Kentsel Tasarım, Mimarlık ve Peyzaj Düzenleme Proje Yarışması" sonuçlandı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi'nden Mimar-Kent Tasarımcısı Prof. Dr. Gülşen Özaydın'ın jüri başkanlığını yaptığı jüride, Doç. Dr. Emre Mardan, Doç. Dr. Aysun Özköse, Doç. Dr. İclal Sema Dinçer, Yrd. Doç. Dr. Aslı Öğüt Erbil, Mehmet Nazım Özer ve Kemal Özgür yer aldı.
Yarışmanın sonuçlanması ile tüm yarışmacıların katıldığı kolokyum toplantısı gerçekleştirildi. Programa, Zonguldak Valisi Erdal Ata, Zonguldak Belediye Başkanı İsmail Eşref, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, yarışmacılar katıldı. Slayt gösterisi ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Zonguldak Belediye Başkanı İsmail Eşref, günün Zonguldak adına dönüm günü olduğunu vurguladı. Alana yapılacak olan projenin yıllarda alanda kalacağını dile getiren Başkan Eşref, şöyle dedi:
“Bugün Zonguldaklılar adına dönüm günüdür. Çünkü Zonguldak gibi kent meydanında 80 bin metrekarelik alan için yapılan bir yarışmanın tartışmasını yapıyoruz. Sonuç açıklandı ve kamuoyunun takdirine sunduk. Zonguldak’ın merkezi bir noktasında yüzyıllarca o proje orada yaşayacak. Kentiyle insanlarımız bütünleşecek. Buraya gelmesine gayret gösterenlere teşekkür ediyorum. Görev aldığım günden bu yana her ay, toplantılarda kararlar aldık. Bu alanı bu işe tahsis ettik. Burada olacakları önemsiyorum. Şehrin ihtiyacı olan minibüs terminali ve otopark ihtiyacı için projede önemli adım atıldı. Bugün de kolokyumdayız. Bütün projelerin hepsi de ayrı bir anlam taşıyor. Biz bunu kısa zamanda bitiririz. Mülkiyet sorununu da çözdük.”
Yarışmanın danışman jüri üyesi olan Zonguldak Valisi Erdal Ata ise emek gösteren mimarlara teşekkür etti. Temennisinin birinci olan projenin bir an önce hayata geçirilmesi olduğunu anlatan Vali Ata “Yoğun emek sarf eden mimar arkadaşlara teşekkür ediyorum. Zonguldak’a ilk geldiğim yıllar oradaki yıkık binaları gördüm. Orası koruma altındadır. Doğrusu lavuar alanı yıkıldıktan sonra bir projenin de olmadığını söylediler. Kendim bir proje düşündüm. Ancak seçim oldu, başkanlarımız değişti. Türkiye genelinde mimarların katılımıyla bir proje yapılması gündeme geldi. Her eser birbirinden güzel. Temennimiz birinci olan eseri bir an önce hayata geçirmektir. Bunlar sonuçlandıktan sonra işin finans boyutu da var. Zonguldak, arsa bakımından fakir bir yerdir. Bina yapmakta zorlanıyoruz. Burada 65 bin metrekarelik bir boş alan orada bekliyor. Dışarıdan gelen vatandaşların da eğlenebileceği, vakit geçirebileceği bir yer olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.
Ardından birinci olan ekibin başı Dr. Yüksek Peyzaj Mimar Oktan Nalbantoğlu, ekip elemanları Ufuk Ertem, Okan Can ve Tuba Akyol, ödüllerini Zonguldak Valisi Erdal Ata’dan aldı. Başkan Eşref de ikinci olan yarışmacılara ödüllerini verdi. Toplantı birinci olan projenin üzerinde tartışma yapılması ile devam etti.
Kaynak: Editör: DÜŞÜNÜ-YORUM
 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Zonguldak
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 28.05.2020
Bugün
12° - 17°
Cuma
11° - 17°
Cumartesi
13° - 20°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Haber Yazılımı