301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Mayıs 2016 - Salı 00:00
 
“ENERJİ BİZİM İŞİMİZ“
Amasra’da kurulmasına çalışılan Elektrik santrali ve HEMA’nın tanıtımı ile ilgili basına bilgiler verildi.
Ekonomi Haberi


HEMA HATTAT Holding Enerji Müdürü Tolga Tanbuç kurulacak santralın çevreye zarar vermeyeceğini anlatırken kuruluşun diğer fabrika ve ünitelerinin dün genelindeki ticari ilişkilerini de slayt gösterileriyle birlikte, zaman zaman uzaydan çekilmiş fotoğraflarla anlattı.
HEMA’nın Amasya sosyal tesislerindeki bilgilendirme toplantısına Zonguldak ve Bartın gazetecileri, ajanlar ve TV temsilcileri ve sahipleri katıldı.
Ülkemizde sadece Karadeniz’de bulunan taşkömürünün değerlendirileceğini, bunun nedenini ise linyit kömürü ile taş kömürü arasındaki çevre ve ekonomik açıdan yararlarını diğer termik santrallerle örnekleyerek açıkladı. Taş kömürünün bölgeye Allah’ın bir lütfu olduğunu belirtti. Termik santrallerin çevreye zararlı olmadığını, Çin, İngiltere, Amerika gibi birçok ülkedeki termik santrallerin milyonlarca insanın yaşadığı şehirlerin ortasında olduğunu uzay çekimleri ile göstererek ispatlamaya çalıştı.
DİĞER ÇALIŞMALAR
Maden ocağı çalışmalarının durumunu anlattıktan sonra diğer çalışmaları da değerlendiren Tolga Tanbuç; limanın neden gerekli olduğuna değindi. Cam imalatında kullanılan bazı maddelerin buradan sevkıyatının yapılacağını, limanın baylıkçılığı etkilemeyeceğini aksine balık üretimini artırıcı özellikle yumurtlama ve çoğalmaya yardımcı olacağını, ifade etti.
Geçmişte olduğu gibi atıkların denize

atılmayacağını, üretimden boşalan yerlere atıkların konulacağını, böylece hem deniz hem çevre kirliliğinin olmayacağını belirtti.
BÜYÜK İŞ POTANSİYELİ
Bölgeye yapılan yatırımla büyük iş potansiyeli doğduğunu ifade ederek, “ Burada sadece yabancı işçiler çalışmayacak. Yabancılar kadar yerli insanımızda
iş-aş bulacak. Yabancıların bilgi ve tecrübelerinin bilgi alışverişi nedeni ile insanımıza da çok büyük yararlar sağlayacağını, TTK’nın da Çinliler ve Polonya’lılarla çalıştığını hatırlatarak bölge insanının sadece iş bulmakla kalmayacağını ekonomik açıdan refaha ereceğini ifade etti.
KURULUŞ BİLDİRGESİ VERİLDİ
Kurulacak santral için kuruluş bildirgesi verildiğini, yapılan sondajlar sonunda düşünülenin çok daha üstünde rezervin olduğunu gördüklerini, 100 yıl gibi bir süre burada kalmayı düşünürken bu sürenin yaklaşık 150 yıl civarında olduğunu, ülkenin neden enerjiye ihtiyacı olduğunu ve dış borcun yaklaşık beşte biri kadar kısmının enerji alımına gittiğini ifade etti.
Ülkelerin güçlenmesi için; enerji, silahlı kuvvet ve ilacın çok önemli olduğunu belirtti.
Petrol’ün yakın gelecekte tükeneceğini, dünya ülkelerinin kömüre ağırlık vereceğini sözlerine ekledi.
DİĞER KURULUŞLAR
HEMA HATTAT kuruluşlarını slayt gösterileri ile anlatan Enerji Müdürü Tolga Tonbuç kuruluşun diğer fabrika ve şirketlerini yine slayt gösterileri ile anlattı. Dünyanın önde gelen marka ve önemli kuruluşlarına yaptıkları ürünlerin çeşitleriyle birlikte hangilerini pazarladıklarını gösterdi. Yatırımda özellikle son teknolojiyi kullandıklarını ve bunun üzerine basa basa tekrar ederek dünyadaki teknolojik gelişmeyi yakından takip ettiklerini örnekleriyle gösterdi. Kurdukları her fabrikada son teknoloji kurarken sağlık kurallarına en üst düzeyde önem verdiklerini ve bunu döküm fabrikasından örnek göstererek anlattı.
82 Ülkeye ihracat yaptıklarını “ Enerji bizim işimiz” diyerek enerjideki iddialarını ortaya koydu. Enerjide yeraltı zenginliğini kullanarak santral kurulmasının yararlarını anlattı.Yaptıkları çalışmaların çevreye zarar vermediğini, Trakya bölgesi başta olmak üzere bu güne dek 10–11 bin ağaç diktiklerini ifade etti.
SOSYAL ALANDA PROJELER
Basın mensuplarının çeşitli sorularını da yanıtlayan Tonbuç; spor, kültür, eğitim ve sosyal yaşam projelerini, başta belediyeler olmak üzere Üniversite ve spor kuruluşları ile yapmayı düşündüklerini ve kendilerinden istenilenleri anlattı.
Kaynak: Editör: DÜŞÜNÜ-YORUM
 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Zonguldak
Az Bulutlu
Güncelleme: 05.06.2020
Bugün
14° - 25°
Cumartesi
17° - 26°
Pazar
17° - 26°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Haber Yazılımı