301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Mayıs 2016 - Salı 00:00
 
VALİ ATA “İki sektörün bir birine ihtiyacı var”
Vali Erdal Ata, ERDEMİR Genel Müdürü Oğuz Özgen, ZTSO Başkanlığı’nda düzenlenen meclis toplantısına katıldı.Toplantıya ayrıca işadamları ve gazeteciler de katıldı.
Ekonomi Haberi


TSO Başkanı Salih Demir açılış konuşmada, “Zonguldak’taki yerli kömüre önem ve değer vermesi bizim için çok önemli. 2006 yılında özel sektör olarak 29 bin tonla başladığımız ERDEMİR’e kömür verme süreci, takip eden yıllarda 100-150 bin ton olarak değişti. 2009 yılında da ERDEMİR 285 bin ton aldığı kömürden 248 bin tonu Zonguldak özel sektöründen almıştır. Bizlere verdiği fiyatlarda dünya piyasa fiyatlarıyla kıyaslandığında hiç de küçümsenecek bir fiyat değildi” dedi.
Valisi Erdal Ata “İlimizin ekonomisine baktığımız zaman demir-çelik ve madencilik sektörüne dayalı bir ekonomik yapımız var. Yıllar önce demir-çelik fabrikalarının gerek Ereğli’de gerekse Karabük’te kurulmasının temel sebeplerinin başında da burada kömür madeninin bulunmasından kaynaklanıyor. Her iki sektör birbirini tamamlayan ve birbirine ihtiyacı olan sektörler. Görüştüğümüz konuların başında yerli üreticilerin desteklenmesi ve onların teşvik edilmesi geliyor. Doğrudan doğruya devlet olarak demir-çelik sektörüne, madenciliğe ve gemi sektörüne teşvikler verilemiyor. Ama hiç değilse dolaylı olarak birbirimize sahip çıkıp, destek olmamız gerekiyor. İlimizde 1 milyar 300 milyon ton kömür rezervi mevcut. Çıkarılan kömür 3 milyon tona dahi ulaşmıyor. Türkiye yılda 20 milyon tonunu üzerinde kömür ithal ediyor. Ton başına 5-10 dolar fazla verelim, buradan kömür alalım. ERDEMİR'in yaklaşımı bölgeden kömür ihtiyacını karşılamak. Yıllık 1,5 milyon ton üzerinde tüketimleri var. Bunu karşılamak mümkün değil. Dışardan gelen demir-çelik ürünleri ve kömür bizi rahatsız ediyor.”
Erdemir Genel Müdürü Özgen ''Özel sektörden geçen yıl aldığımız kömür 248 bin tona ulaşarak 1996'dan itibaren en yüksek oran oldu. 1996'da 244 bin tondu. Bu gurur verici tablodur. Hedefimiz, bu birlikteliğin ve ticaretin artmasıdır. Bugünkü görüşmelerde 2010 yılının rakamlarını belirleyeceğiz. ERDEMİR ile kömür üreticisi arasında basit kurallar vardır. İki tarafın da kazanabilmesi gerekir. Böyle olursa ticaret başarılıdır. 1980'li yıllarda 700–800 bin tona varan ticaret söz konusuyuz. Ancak şu anda TTK'nın imkânları belli. Amacımız kömür ticaretinin gelişmesi ve eski günlerine dönmesidir” dedi.
DEMİR ÇELİK SEKTÖRÜ
Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Özgen, demir-çelik ürünlerinin, 2008'in Temmuz ayında yüksek fiyatlardan satıldığını hatırlatılması üzerine;
''2008 Haziran ve Temmuz ayına dönmek ancak hayal olabilir. O dönemler geride kaldı. Bu sadece Türkiye'de yaşanan kriz değil. Bütün dünyanın etkilendiği, global bir ekonomik kriz. Ekonomik krizin oluşturduğu koşullar henüz giderilmiş değil. Dolayısıyla her şirketin, her kuruluşun ve her ailenin dikkatli olması gerekir. Satış fiyatlarından çok maliyetler önemli. Entegre demir-çelik tesislerinde maliyetleri kontrol altına almanız biraz süre alıyor. Arabanız ne kadar modern olursa olsun, ABS freni de olsa, acı fren de olsa bunun momentumu oluyor. Dolayısıyla satış fiyatlarından ziyade maliyetler önemli, onları kontrol edebilirseniz istediğiniz hedeflere ulaşmanız mümkün olabilecektir.''dedi
Kaynak: Editör: DÜŞÜNÜ-YORUM
 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Zonguldak
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 28.05.2020
Bugün
12° - 17°
Cuma
11° - 17°
Cumartesi
13° - 20°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Haber Yazılımı