" />
">
301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Mayıs 2016 - Salı 00:00
 
Akgençlik Ertuğrul Gaziyi Anma Törenlerine katıldı
Bilecik'in Söğüt ilçesinde bu yıl 732'ncisi düzenlenen "Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri' tören alanındaki Yörük çadırının önüne Türk bayrağı dikilerek etkinlikler başlatıldı.

Teknoloji Haberi


Önde Mehteran bölüğü, Ertuğrul Sancağı, Cirit ekibi, milli kıyafetler içinde Yörükler, folklor ekipleri, resmi protokol üyeleri ile çok sayıda insanın katılımı ile yürüyüş gerçekleştirildi. Ertuğrul Gazi Türbesi topluca ziyaret edilerek tören alanına geçildi. Burada saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra törene devam edildi. Yapılan protokol konuşmalarını takiben Mehteran konseri, Cirit gösterileri, Yörüklerin halk oyunları, misafir folklor ekiplerinin gösterileri ile resmi geçit yürüyüşü yapılarak, önceden hazırlanan şifalı pilav dağıtımına başlandı. Şifalı pilavın yenilmesinden sonra Akgençlik Zonguldak Ekibi tören ayrıldı.


‘’ Düzenlenmekte olan bu şenlikler ve törenler kuruluşundan bu yana yedi asırdır devam etmektedir. Kayı boyu Yörük aşiretlerince atalarına duydukları saygı ve sevgiyi sunmak, genç nesillere yurt ve tarih sevgisi kazandırmak, birlik ve beraberliklerini pekiştirmek ve tarihi yad etmek gibi ulvi düşüncelerle aksatılmadan kutlanmaktadır. Bu sebeple bu törenlere aynı zamanda “ Yörük Bayramı “ da denilmektedir. ‘’

Kaynak: Editör: DÜŞÜNÜ-YORUM
 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Zonguldak
Çok Bulutlu
Güncelleme: 23.06.2021
Bugün
18° - 25°
Perşembe
18° - 25°
Cuma
19° - 26°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Haber Yazılımı