ZONGULDAK'TA “BİR VARDİYADAN YÜZLER” SERGİSİ
Haber
03 Mayıs 2016 - Salı 00:00 Bu haber 1906 kez okundu
 
ZONGULDAK'TA “BİR VARDİYADAN YÜZLER” SERGİSİ
Zonguldak'ta Yavuz Sarıyıldız'ın “Bir Vardiyadan Yüzler” başlıklı fotoğraf sergisi, TTK Kozlu Müessesesi tertip salonunda açılacak.
Kültür Haberi
ZONGULDAK'TA “BİR VARDİYADAN YÜZLER” SERGİSİ

TMMOB Maden Mühendisleri Odası ile Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı'nın ortaklaşa düzenlediği 3 Mart anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen sergi 2-9 Mart tarihleri arasında açık kalacak. 37 fotoğraftan oluşan sergi için tertip salonunda özel bir kömür galerisi kuruldu. Aydınlatma için diğer lambaların yanı sıra madenci baş lambalarının da kullanılacağı sergideki fotoğrafların tamamı Kozlu'da çekildi. Çalışma bir işçinin vardiya başından vardiya sonuna kadar tüm zamanlarını görüntülemesi nedeniyle foto-öykü niteliği de taşıyor. Sergi 2 Mart Cuma günü saat 14.00'da açılacak. Açılışın ardından Metin Kaya'nın faciaya ilişkin olarak çektiği 60 dakikalık “Derin Çığlık/263” adlı belgesel izlenecek.
3 MART'TA NE OLMUŞTU?
3 Mart 1992 tarihinde Kozlu üretim bölgesinde meydana gelen grizu patlamasında 263 işçi yaşamını yitirdi. Meydana gelen açık alevli yangın nedeniyle 147 işçiden umut kesildi ve ocaklar kapatılarak yangının söndürülmesi amacıyla su basıldı. Uzun bir süre sonra yeniden açılan ocaklarda, ölen işçilerin ailelerine teslim edilme süreci 5 yıl kadar sürdü. Facia dünyanın en önemli grizu kazalarından biri olarak literatüre geçti.
Kaynak: Editör: DÜŞÜNÜ-YORUM
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı