Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
03 Mayıs 2016 - Salı 00:00
 
“YATIRIM PROJELERİ FİZİBİLİTESİ VE FİNANSMANI”
Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından “Yatırım Projeleri Fizibilitesi ve Finansmanı” konulu toplantı düzenlendi.
Ekonomi Haberi


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye Bankalar Birliği arasında imzalanan protokol kapsamında Zonguldak TSO Toplantı Salonu'nda “Yatırım Projeleri Fizibilitesi ve Finansmanı” konulu toplantı düzenlendi. Toplantıya; Zonguldak TSO Başkanı Salih Demir, Bartın TSO Başkanı İsmail Toksöz, Zonguldak ilçe TSO başkanları, TSO genel sekreterleri ve çok sayıda davetli katıldı. Toplantının açılış konuşmasını Zonguldak TSO Başkanı Sahil Demir yaptı. Demir, “Dünyadaki bütün ülkelerin ve ülkeler içinde yer alan bütün işletmelerin kıt kaynakları en verimli şekilde kullanmaya çalıştıkları bir ortamda, bu kaynakların büyük ölçüde harcanmasını gerektiren yatırım projelerinin önemi çok büyüktür. Günümüzde hala yatırım projelerinin hazırlanmasında ve değerlendirilmesinde gerekli özenin gösterilmemesi, mikro düzeyde işletmeleri, makro düzeyde ise ülkeleri olumsuz yönde etkilemektedir. Yatırım yapmayı düşünün gerek işlemler gerekse ülkelerin olumlu sonuç alabilmek için öncelikle yatırımla ilgili çok iyi bir analiz ve planlama yapmaları gerekmektedir. Bu da fizibilite etütlerinin gereğince hazırlanmasına bağlıdır. Ülkelerin hedefleri ellerindeki kaynaklardan maksimum verimi sağlayacak şekilde faydalanmaktır. Ayrıca ülkelerin ekonomik bakımdan gelişebilmeleri için de mevcut kaynakların ülke ihtiyaçları doğrultusunda en uygun bir biçimde kullanmaları gereklidir. Bütün bunları gerçekleştirebilmek için iyi hazırlanmış yatırım projelerine ihtiyaç vardır. Yatırı Etüt ve proje giderlerinden inşat giderlerine, makine ve teçhizat giderlerinden ithalat ve gümrükleme giderlerine ve hatta beklenmeyen giderlere kadar tüm projeyi daha başlamadan zihinlerde ve kağıt üzerinde bitirmek ciddi bir iştir, yoğun emek, azim ve birikim ister. Yatırımlar ülkeler ve işletmeler için büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden yatırımlara karar vermeden önce gerçekçi bir şekilde hazırlanacak olan fizibilite etüdüyle, mevcut bilirsizliklerin büyük bir bölümü ortadan kaldırılarak karar vermede kolaylık sağlanmış olacaktır. Bu itibarla, yatırım konusunda, birlimiz ve Türkiye Bankalar Birliği arasındaki işbirliği protokolü kapsamında düzenlenecek bilgilendirme toplantılarını çok önemsiyoruz” dedi.
Salih Demir'in konuşmasının ardından TSKB Gurup Yöneticisi Mustafa Kadaifçi, TSKB yöneticisi Tuna Taşpınar ve TSKB yöneticisi Coşkun Kanberoğlu “Yatırım Projeleri Fizibilite ve Finansmanı” konusunda katılımcılara bilgi verdi.
Kaynak: Editör: DÜŞÜNÜ-YORUM
 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Zonguldak
Az Bulutlu
Güncelleme: 07.07.2020
Bugün
21° - 29°
Çarşamba
22° - 28°
Perşembe
23° - 25°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Haber Yazılımı