301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Mayıs 2016 - Salı 00:00
 
“ZONGULDAK İÇİN ARTIK BİR ŞEYLER YAPILSIN”
Zonguldak’ta hayata geçirilecek olan proje ile Lavuar Alanı’na minibüslerin toplanması konusunu değerlendiren Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Osman Bahar, “Herkes topu birbirinin kucağına atıyor. Zonguldak’a artık bir şeyler yapılsın” diye tepki gösterdi.
Ekonomi Haberi


Karabük Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Kurulu tarafından bir süre önce koruma altına alınan Lavuar Alanı binası, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Osman Köksal Bahar’ı çileden çıkarttı. Projesi, yarışma ile yapılan ancak bir türlü hayata geçirilemeyen Lavuar Alanı’nın bir an önce yıkılması gerektiğini vurgulayan Bahar, hayata geçecek proje ile trafik sorunun da önemli ölçüde rahatlayacağını dile getirdi.
İlgililerin konuya duyarsız olduğunu ifade eden Bahar, Lavuar Alanı projesinin neden uygulanmadığını sordu. Herkesin sorumluluk ve yetkilerini kullanmasını isteyen Bahar, kimsenin mazeret üretmeye hakkı olmadığını söyledi.

“HİÇ DURMAM YIKARIM”
Zonguldak’ın bir ilçesinin bile il merkezinden daha iyi durumda olduğunu söyleyen Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Osman Köksal Bahar, harabe haldeki binanın Zonguldak için kabul edilebilir bir yanı olmadığını kaydetti.
Şehrin dar noktaya sıkıştığını söyleyen Bahar, göreve çağırdığı yetkililere çağrıda bulundu. Bahar, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Lavuar Alanı projesinde oranın düzenlenmesi gündemdeydi. Oranın zemin katına merkezde çalışan bütün araçların (minibüslerin) toplanması vardı. Tabi ki bu konu bizim dışımızda ama sonuçta Zonguldak’ı ilgilendiren bir sorun. Lavuar Alanı projesi uygulanamıyor. Ne hikmetse siyasi bir sorun mudur, bilemiyorum. İlgililer bu konuya ne kadar duyarlıdır, duyarsızdır. Orada bomboş bir alan duruyor. İşlem yapılmıyor. Herkes topu birbirinin kucağına atıyor. Biz de diyoruz ki herkes sorumluluklarının, yetki alanlarını kullansın. Zonguldak için artık bir şeyler yapılsın. Bu gün bakıyorsunuz bir ilçe Zonguldak’tan çok daha düzenli, derli toplu. Trafiği ile yolu ile alt yapısıyla, eğer vekiller bir iş yapacaksa, hükümeti ile muhalefeti ile Zonguldak için bir şey yapmak zorundadırlar. Zonguldak bunları seçip bir yere getirmişse, ‘Ben hükümetin, muhalefetim’ diye bir şey yok. Zonguldak menfaatine ne yapılabilir. Bunu gündeme getirip, bunun üzerinde Zonguldak’a hizmet etmek durumundadırlar. Ama bir taraftan bakıyorsunuz, herkes topu birbirinin kucağına atıyor. İşin gerçek sahipleri gitmişler bir tarafta oturuyorlar. Biz de burada cebelleşiyoruz, ondan bundan görev bekliyoruz. Seçim sürecinde herkes bir şeyler vaat ediliyor. Seçildikten sonra herkes görevini farklı işlerde kullanıyor, bir sıkıntı yaşanıyor. Bu sıkıntıyı çözmek için Zonguldak’ta bütün herkesin, kimin üzerine görev düşüyorsa bunu yapmak zorundalar. Vatandaş bunlara bu işleri yapsın diye oy vermiş. Kimsenin mazeret üretmeye hakkı yok. Şahsım olarak farklı anlaşılmasın hiç beklemem yıkarım, Zonguldak’ın menfaatine olacak bir şeyse ki oranın Zonguldak’ın menfaatine düzenlenmesi çarşıya kazandırılması Zonguldak’ın bir şehir görünümüne girmesi için hiç beklemem yıkarım. İki eski bina Zonguldak’ın menfaatine ne katacak, ne kazandıracak. Zonguldak’a ne verecek. Birisi çıksın anlatsın, ben kabul edeyim. Bana göre kabul edilir bir yanı yok. Gerçek anlamda tarihi binalarımız var, kim onlara sahip çıkıyor. Birileri çıkıp bize o değerini anlatsın. Senelerdir yıkılmış, bir proje ile sökülmüş. Sökmek için mi orayı o hale getirdiniz. Söküldü ne olacak, şehir daracık bir yere sıkışmış, yoluyla trafiği ile boğuşurken bomboş alan duruyor. Kime ne menfaat sağlıyor onu anlamadım.”

AKDEMİR, TBMM’NİN AÇILMASINI BEKLİYOR
Öte yandan Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ise, dönemin Zonguldak Belediye Başkanı İsmail Eşref’e, merkezdeki bütün minibüslerin Lavuar Alanı’nın alt katına yerleştirilmesini kendisinin söylediğini ifade etti. Bu fikrin kendisinden çıktığını dile getiren Akdemir, Lavuar Alanı Projesi için 1 Ekim 2011 tarihinde açılacak olan TBMM’ye dilekçe sunacaklarını ifade etti. Lavuar Alanı için çözüm bulmaya çalışacaklarını belirten Akdemir, şöyle dedi:
“O fikri ben önermiştim, Zira, minibüsleri alt kata aldığımızda şehir trafiğini kendiliğinden azaltmış olursunuz. Bu da Lavuar Alanı Projesi kapsamındadır. Bütün dokümanlar elimizde. İlgili yerlere bunu tek tek anlatarak, Meclisin açılması ile vekil arkadaşlarımızla bu konuyu detaylı bir şekilde anlatarak bununla ilgili benzer konuları da aktaracağız. Çözüm bulmaya çalışacağız.”
Zonguldak Belediyesi Merkez Terakki Mahallesi Lavuar Koruma Alanı ve Çevresi Planlama, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Düzenlemesi Ulusal Proje Yarışması kapsamında şehir dışından gelen jüri üyeleri Belediye Başkanı İsmail Eşref ile birlikte 26 Şubat 2010 tarihinde lavuar alanında incelemelerde bulunmuş, Alanda açıklama yapan Eşref, “Benim en büyük projem bu” demiş, ancak Haziran 2011 seçimlerinde milletvekilliği seçimi için belediye başkanlığından istifa etmişti. Eşref, genel seçimlerde de milletvekilli olamamıştı.
Öte yandan, alan için düzenlenen proje yarışmasında 9 Ekim 2010 günü birinci seçilen proje onaylanmış, fakat yaklaşık bir yıldır alanla ilgili hiçbir çalışmanın yapılmaması vatandaşların tepkisine neden oldu.
Yakın zamanda ise bir vatandaşın alandaki harabe binada boğularak hayatını kaybetmesi vatandaşları iyici kızdırmıştı.
Kaynak: Editör: DÜŞÜNÜ-YORUM
 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Zonguldak
Az Bulutlu
Güncelleme: 05.06.2020
Bugün
14° - 25°
Cumartesi
17° - 26°
Pazar
17° - 26°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Haber Yazılımı