301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Mayıs 2016 - Salı 00:00
 
TEZEL MALİ DESTEK PROGRAMINI AÇIKLADI
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Genel Sekreteri Faruk Tezel, ajansın 2010 yılı Mali Destek programı bilgilendirme ve eğitim toplantısı takvimini açıkladı.
Ekonomi Haberi


İlk uygulamalarının 3 Kasım 2010 Çarşamba günü saat 14.00'de AKM'de Devlet Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz'ın katılımıyla bir program gerçekleştirileceğini belirten Genel Sekreter Faruk Tezel, ajansın 1 Mart 2010 tarihinden itibaren kurumsallaşma sürecini hızla gerçekleştirerek bölgeye kısa sürede hizmet vermeye başladığını kaydetti. Ajansın ilk olarak bölgenin geleceğine yön verecek en önemli doküman olan Bölge Planı hazırlıklarına başladığını belirten Tezel, “Vizyonu, 'Kalkınma sürecinde yerel dinamiklere öncülük eden, yenilikçi bir ajans olmak'; misyonu, 'İşbirliği kültürünün geliştirilmesini ve potansiyellerin akılcı değerlendirilmesini koordine ederek bölgesel kalkınmayı sağlamak' olan ajansımız, personel alımı ile birlikte 1 Mart 2010 tarihinden itibaren kurumsallaşma sürecini hızla gerçekleştirerek bölgemize kısa sürede hizmet vermeye başlamıştır. Ajansımız ilk olarak bölgenin geleceğine yön verecek en önemli doküman olan Bölge Planı hazırlıklarına başlamıştır. Bu süreç dahilinde ajans, hem bölgeyi tanımak hem de kendi tanınırlığını arttırmak amacıyla Bartın, Karabük ve Zonguldak illerinde plana yönelik çalıştaylar düzenlemiş, il ve ilçe düzeyinde kamu kurum ve kuruluşlarına, sivil toplum kuruluşlarına ve birçok özel kuruluşa ziyaretler düzenleyerek bölgenin potansiyellerini ve zayıf yönlerini tespit etmeye yönelik anket çalışmaları yapmıştır. Bu kapsamda, 74 kurumla görüşen ajans uzmanları, bölgeyi ve kuruluşlarca yürütülen faaliyetleri daha iyi tanımak adına ilgili kurum ve kuruluşlardan bilgilendirme eğitimleri almıştır. Bölge planı taslağının hazırlık aşamasında 128 kurum ve kuruluşa bölge planı taslağı ulaştırılmış, bu kurum ve kuruluşların taslak plan hakkındaki görüşleri alınarak gerekli revizyonlar yapılmış ve Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı'na sunulmuştur. Tüm bu sürecin sonucunda, başta Yönetim Kurulu üyeleri olmak üzere, Kalkınma Kurulu üyeleri, bölgede yer alan birçok kurum ve kuruluşun görüşü alınarak hazırlanan 2010-2013 Batı Karadeniz Bölge Planı I. Sürümü, dışarıdan hiçbir hizmet alımı yapılmadan tamamlanmış ve 24 Eylül 2010 tarihinde Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı tarafından onaylanmıştır. Bölge Planında, sürdürülebilir bir sosyal ve ekonomik kalkınma hedeflenmektedir. Bölge geleceği açısından, madencilik ve demir-çelik sektörleri ile birlikte, potansiyel arz eden alternatif sektörlerin de geliştirilerek bölgenin en büyük sorunu olan istihdam ve göç sorununun çözülmesi önem arz etmektedir” dedi.
3 Kasım Çarşamba günü Devlet Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz'ın katılımıyla açılış ve bilgilendirme toplantısının yapılacağını belirten Tezel, “Potansiyel arz eden sektörlerin geliştirilerek bağımlı istihdam yapısının değiştirilmesi, çevre standartlarının geliştirilmesi ve ulaşım-altyapı olanaklarının iyileştirilmesi, lojistikte rekabet edebilir konuma gelinmesi-turizmin çeşitlendirilerek geliştirilmesi, kırsal kalkınmanın sağlanması yaşam kalitesinin ve kentlilik bilincinin arttırılarak adil bir sosyal kalkınmanın sağlanması, 'Bölge Planımız, belirlenen hedefler doğrultusunda bölgenin ekonomik ve sosyal olarak kalkınmasını sağlayacak, bölgede istihdam olanaklarını arttıracak projelere verilecek destekleri kapsayan Mali Destek Programına temel oluşturmaktadır' Bu kapsamda, 3 Kasım 2010 Çarşamba günü saat 14.30'da Zonguldak Atatürk Kültür Merkezi'nde Devlet Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz'ın katılımlarıyla 'İşletmelerin Ekonomik Gücünü ve Kabiliyetini Arttırmaya Yönelik Mali Destek Programı' Açılış ve Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirilecektir” diye konuştu.
Kaynak: Editör: DÜŞÜNÜ-YORUM
 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Zonguldak
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 28.05.2020
Bugün
12° - 17°
Cuma
11° - 17°
Cumartesi
13° - 20°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Haber Yazılımı