301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Mart 2019 - Pazartesi 14:49
 
3 MART KOZLU YENİCE ŞEHİTLERİ ANILDI
Gündem Haberi


Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesinde 3 Mart 1992 tarihinde meydana gelen grizu faciasında yaşamını yitiren 263 madenci şehidi ölümlerinin 27. yıl dönümünde 3 Mart 2017 tarihinde Yenice İlçesinde düzenlenen etkinliklerle anıldı.

Kozlu grizu faciasında yaşamını yitiren 42 madenci şehidi için önce Yenice Merkez Camisinde öğle namazı öncesinde Kur-an ve Mevlidi Şerif töreni düzenlendi. Öğle namazı sonrasında anma etkinliklere gelen misafirlere Yeniceliler derneği tarafından Cami
Yemekhanesinde yemek verildi.
42 maden şehidinin mezarlarının bulunduğu Anıt Mezarda saat 14.00’de yapılan anma törenine Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı, Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci. GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Kahraman Kabasakal,Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdür Yardımcısı Faik Alp,Yenice Emniyet Amiri Cumali Öztekin, Jandarma Karakol Komutanı Deniz Dönmez, GMİS Karadon Şube Başkanı Kemalettin Karataş ve yönetim Kurulu, Üzülmez Şube Başkanı Tayfun Demir ve yönetim kurulu, Kozlu Şube Başkanı Muhammet Ardıç ve yönetim kurulu, Amelebirliği Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yeşil ve Volkan Yıldız, GMİS Kozlu Şube eski başkanı Hüseyin Kolçak, Zonguldak Yeniceliler Derneği Başkanı Yaşar Karaman ve Yönetim  Kurulu Üyeleri, GMİS eski Genel Eğitim Sekreteri ve belediye başkan adayı Sabri Cebecik, bazı siyasi partilerin belediye başkan adayları ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri, maden işçileri ve maden şehitleri yakınları katıldı.

Anıt Mezar ’da düzenlenen törende GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci yaptığı konuşmada “Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessesesi’nde 3 Mart 1992 tarihinde havzamızın en büyük grizu faciasını yaşadık ve 263 madenci kardeşimiz şehit oldu. Şehitlerimizin 42’si burada, baba ocağında, kendi topraklarında yatıyor. Onlara ve tüm maden şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum. Allah bir daha böyle acıları bizlere yaşatmasın.

Değerli kardeşlerim,
Zonguldak Maden Havzamızda 170 yıllık üretim tarihinde yaklaşık 5 bin maden şehidimiz var. Havzamızda ve dünyanın her tarafında, her kazadan sonra önlemler alınıyor, teknoloji geliştiriliyor ve daha güvenli çalışmanın yolları aranıyor. Çünkü hâlâ önemli bir enerji kaynağı olan taşkömürünün üretilmesi gerekiyor. Havzamızda da en az 100 yıllık kömür rezervi var.
2014 yılındaki Soma Faciasında 301 madenci kardeşimizin şehit olmasından sonra da bazı düzenlemeler yapıldı.
İş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin yanı sıra, maden şehitlerinin yakınlarına da bazı haklar tanındı. Ancak 1992 Kozlu Grizu Faciasında şehit olan 263, 1983 Armutçuk Grizu faciasında şehit olan 103 madenci kardeşimiz başta olmak üzere, 10 Haziran 2003 öncesi ve 13 Mayıs 2014 tarihinden sonra şehit olan madenci yakınları bu haklardan yararlanamıyor. Sendika olarak biz, Zonguldak Milletvekilleri ve Şehit Aileleri Derneği, iktidarı uyarmamıza rağmen bu yanlış düzeltilmedi.
Bu vesileyle buradan bir kez daha uyarıyoruz;
Başta TTK ve TKİ olmak üzere Kamu işyerlerinde personel alımı yapılırken tüm maden şehitlerimizin yakınlarına öncelik verilmelidir. Hükümet, en kısa zamanda bu yanlışı düzeltmelidir.

Tekrar, maden şehitlerimize Allah’tan rahmet, siz değerli ailelerine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum. Sağ olun, var olun” dedi.

Anma törenini düzenleyen Yeniceliler Derneğinin Başkanı Yaşar Karaman’da yaptığı konuşmada TTK’ya maden işçisi olarak işe alınmak için Karabük ve yenice ilçesinden bir gün önce çekilen kurada adı çıkan 100 madenci adayı için hayırlı olması temennilerine bulundu. TTK’ye havza genelinde 1000 işçinin alınmasında emeği geçenlere teşekkür eden Karaman;
2017 yılında Maden Kanuna konulan maden şehidi yakınlarının istihdamında 2003-2014 tarihinden başlangıç tarihinin kaldırılmasını istedi.

Anma töreninde yapılan konuşmaların ardından maden şehitlerinin mezarlarına konuklar ile birlikte şehit yakınları karanfil bıraktılar. Karanfil bırakılmasının ardından Anıt mezar önünde maden şehitleri yakınları ve konuklar toplu resim çektirdiler.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 3, MART, KOZLU, YENİCE, ŞEHİTLERİ, ANILDI,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Zonguldak
Çok Bulutlu
Güncelleme: 26.05.2019
Bugün
16° - 25°
Pazartesi
15° - 26°
Salı
17° - 29°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Haber Yazılımı